Deneyap ve Deneyap Kart, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir’de!

Deneyap Makeathon ve Fikir Maratonu Yarışmaları TEKNOFEST İzmir’de Gerçekleşiyor

Deneyap Makeathon ve Deneyap Fikir Maratonu 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihlerinde İzmir TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Deneyap öğrencileri kapsamında gerçekleşecektir.

Deneyap Fikir Maratonu kapsamında takımların çeşitli eğitim, seminer ve mentorluklar ile besleneceği, geliştirdikleri fikirlerini Teknofest İzmir’de paylaşacakları bir yarışmadır.

Sürdürülebilir Şehirler temasında düzenlenen yarışmanın amacı, akıllı şehirler alanında sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik ilkeleri çerçevesinde kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik fikirlerin geliştirilmesini desteklemektir.

Deneyap Makeathon kapsamında takımlardan yarışma esnasında kendilerine verilecek konuya ilişkin teknolojik çözüm üretmeleri ve bu çözümü prototipleştirmeleri beklenmektedir. Deneyap Makeathon’da Deneyap Teknoloji Atölyelerindeki gibi yazılım, elektronik ve mekanik ekipmanların kullanılabileceği Üretim bölümü bulunmaktadır. Problem çözümü ile alakalı olan önemli mekanik, elektronik ve yazılımsal ihtiyaçlar takımlara sağlanacaktır.

T3 Vakfı Standı’nda yer alan Deneyap ve Deneyap Kart Workshop alanları TEKNOFEST ziyaretçileri için hazırlanıyor!

Ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerimizi teknoloji ve bilimle kaynaştıran, düşünme ve el becerilerini geliştiren etkinliklerimiz festival boyunca meraklılarını ağırlayacak.

TEKNOFEST İzmir Deneyap Workshopları

1- Kızıl Elma Uçak

Yusufçuk böceğinden ilham alarak verilen malzemeler ile pervaneli uçak yapacaklardır. Uçaklarının tasarımlarını Kızıl Elmadan ilham alınarak tasarımları yapılacaktır.

2-Motor Deney Seti

DC motor ve çalışma prensibi hakkında öğrencilere bilgi verilecektir. Daha sonra kurdukları devrede dc motor ile pervane çalıştırma uygulaması yapacaklardır.

3- Roket Tasarımı

Havacılık tarihçesi anlatır. Roketin çalışma prensibi kavrar ve uzay kavramını öğrenirler. DC motor ve çalışma prensibi hakkında öğrencilere bilgi verilecektir. Daha sonra kurdukları devrede kendilerine özgün roket tasarımı yapıcaklardır.

TEKNOFEST İzmir Deneyap Kart Workshopları

1- RGB Led ile Gökkuşağı Atölyesi

Deneyap Mini kartı kullanılarak dahili rgb led ile gökkuşağı örneği yapılacaktır. Kırmızı, Yeşil, Mavi ana renkleri kullanarak ara renkleri oluşturmaya çalışacaktır.

2- 1 ve 0'ların Dünyası Kodlama Atölyesi

Deneyap 5x7 Led Matris modülü ile 1 ve 0'ların dünyası kodlama atölyesi yapılacaktır. Öğrenciler led matris üzerinde bulunma 35 ayrı led ile şekiller oluşturmaya çalışacaklardır.

Sıkça Sorulan sorular

Location for : Listing Title