Deneyap Kart

Oluşturulma Tarihi: 2021-07-29 00:10:20

Adafruit IO Feeds & Dashboards

Adafruit IO; veri göndermek ve birçok özellik için farklı şekillerde kullanılabilir.

 • Proje Numarası :#152146
 • Isı ve Nem Sensörü  Adet: 1

  DHT11 (DHT21 veya DHT22’de kullanılabilir)

 • Direnç  Adet: 1

  10K Direnç x 1 olmalıdır.

 • Breadboard  Adet: 1

 • Kablo  Adet: 1

 •   Adet: 1


Deneyap Kart kullanarak DHT11’den alınan nem ve sıcaklık verileri kullanılarak Adafruit IO’ da feeds ve dashboard kullanımlarına ait şema ve kodlara bu dokümanda yer verilmiştir. Bu proje Deneyap Kart ile gerçekleştirilebilecek giriş uygulamalarından birisidir. Proje için ekipmanlar listesinde yer alan gereksinimler karşılanmalıdır.
 

 1. Adafruit IO ve Deneyap Kart ile Kullanımı

  Bu projede Adafruit IO kullanımını örneklendirmek ve veri sağlamak amacıyla DHT11 kullanılmıştır. Adafruit IO; veri göndermek, verileri görselleştirmek, veri çekmek, uzaktan kontrol ve daha birçok özellik için farklı şekillerde kullanılabilir.

  DHT11 Sensörü kullanılarak alınan sıcaklık ve nem verileri Adafruit IO üzerinde gerçek zamanlı olarak arayüzde görüntülenmiştir.
   

 2. Adafruit IO Nedir?
  Adafruit IO en basit tanımıyla bir bulut hizmetidir. Sağladığı basit ve güçlü API’ler, dokümantasyonlar ile oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. İnternet üzerinden bağlanabilir ve istediğiniz zaman veri depolayayıp, veri alabilirsiniz. Fakat Adafruit IO bu özelliklerden çok daha fazlasını ücretsiz olarak sunuyor. Ücretli ve ücretsiz planlar arasındaki farkları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

  https://io.adafruit.com/plus

 DHT11 sıcaklık ve nem ölçmemizi sağlayan kullanımı basit bir sensördür. Dijital sinyal çıkışı veren gelişmiş bir algılayıcı birimidir. Milisaniye bazında aralıklarla hızlı tepki verir. 0 ile 50°C arasında 2°C hata payı ile sıcaklık ve 20-90% RH arasında 5% RH hata payı ile nem ölçer.
 

Şema

Proje Ortakları

Location for : Listing Title